تبلیغات
معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) - وظیفه حوزه فرهنگی و اجتماعی حفظ و انتقال پیام انقلاب است

منوی اصلی

وظیفه حوزه فرهنگی و اجتماعی حفظ و انتقال پیام انقلاب است

 وظیفه حوزه فرهنگی و اجتماعی حفظ و انتقال پیام انقلاب است

نخستین گردهمایی معاونان دانشجویی، فرهنگی و اجتماعی مراکز استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در سالن فرهیختگان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر طه هاشمی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و معاونان دانشجویی و فرهنگی واحدها برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در ابتدای این همایش دکتر طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی ضمن خوشامدگویی به میهمانان جلسه، گفت: «این جلسه برای تبیین وظایف معاونان و ارائه تصویری ازآنچه در حوزه فرهنگی و دانشجویی مدنظر است، چه در زمانی که این دو حوزه جدا بودند و چه امروز که ادغام‌شده‌اند، تشکیل‌ شده است.»

وی با اشاره به سالروز 17 شهریور خاطرنشان کرد: «امروز با سالروز شهادت تعدادی از هم‌وطنان ما در میدان ژاله تهران همزمان است. 17 شهریور تذکری است که باعث می‌شود همه نسل‌های امروز و آینده به عظمت‌هایی که در این کشور خلق‌شده، توجه کنند. یاد این مناسبت‌ها و توجه به آرمان‌هایی که در این روزها شکل گرفت، ما را در حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی کمک خواهد کرد.»

وظیفه حوزه فرهنگی و اجتماعی؛ حفظ و انتقال پیام انقلاب

دکتر طه هاشمی افزود: «همه ما نیازمند شناسایی اهداف و آرمان‌های انقلاب هستیم و به‌عنوان مسئولان فرهنگی و اجتماعی وظیفه سنگین‌تری را بر عهده‌داریم. اگر بخواهیم در میان همه بخش‌های دانشگاه، یک بخش را معرفی کنیم که وظیفه حفاظت و نگهداری و انتقال پیام انقلاب را بر عهده دارد، این حوزه است.»

 

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: «دانشگاه به دو دلیل باید به شناسایی آرمان‌های انقلاب اسلامی توجه ویژه داشته باشد؛ اول اینکه قشری که در آن وجود دارد، فردا در جامعه عهده‌دار مسئولیت می‌شود. در همین راستا باید آرمان‌های انقلاب را بشناسد. دلیل دیگر اینکه دانشجویان و دانشگاهیان، قشر فرهیخته جامعه هستند و با کارهای تکراری و بی‌محتوا نمی‌توان این گروه را اقناع کرد.»

طه هاشمی بابیان اینکه دانشگاه می‌تواند بر سایر عرصه‌ها نیز اثرگذار باشد، گفت: «باید در برگزاری مراسم یادبودها و بزرگداشت‌های مربوط به انقلاب اسلامی از خلاقیت‌ها حداکثر بهره را ببریم و در جهت برگزاری برنامه‌های بانشاط و تأثیرگذار حرکت کنیم.»

وی بابیان اینکه تذکر ایام‌الله و انتقال آن به نسل آینده باعث حفظ دستاوردهای انقلاب می‌شود، اظهار داشت: «در دانشگاه آزاد اسلامی باید با جدیت بیشتری به مناسبت‌ها و بزرگداشت دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی انقلاب اسلامی پردازیم ولی نه به شکلی خسته‌کننده و تکراری. باید در برگزاری این‌گونه مراسم‌ها از توانایی اساتید و دانشجویان استفاده کنیم.»

توجه ویژه ریاست دانشگاه به حوزه فرهنگی

طه هاشمی به تشریح وظایف معاونت دانشجویی و فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و گفت: «حوزه فرهنگی متشکل از دو اداره کل «امور فرهنگی اجتماعی» و «آموزش‌های فرهنگی و اسناد» و سه پژوهشکده «قرآن و عترت»، «مطالعات اجتماعی» و «مطالعات میان فرهنگی» به‌عنوان جریان تولید فکر و اندیشه در معاونت فرهنگی است. حوزه دانشجویی نیز از دو اداره کل «دانشجویی» و «دانش‌آموختگان» تشکیل‌شده است.»

طه هاشمی بابیان اینکه در دوران مدیریت دکتر میرزاده توجه ویژه‌ای به حوزه فرهنگی و اجتماعی شده است، اظهار داشت: «این حوزه قبلاً متناسب با سایر حوزه‌ها رشد نکرده بود و از 400 واحد دانشگاه آزاد اسلامی، تنها 15 واحد، معاون فرهنگی داشت. در دوره جدید واژه اجتماعی هم به‌عنوان این معاونت اضافه شد زیرا دانشگاه باید در مقوله اجتماعی نیز ورود و دانشجویان را یاری کند.»

وی افزود: «در ابتدای دوره جدید یک بررسی اجمالی از واحدهای سراسر کشور صورت گرفت تا مشخص شود جایگاه برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است و دیدیم که تا حدود زیادی مهجور است و برنامه‌وبودجه مشخصی ندارد. حتی برنامه جدی برای فعالیت‌های فرهنگی اعضای هیئت‌علمی در نظر گرفته نشده بود.»

تثبیت یا تهدید ارزش‌ها در دست اعضای هیئت‌علمی است

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بابیان اینکه بیش از 70درصد تثبیت و یا تهدید ارزش‌ها در دست اعضای هیئت‌علمی است، گفت: «ارتباط بین خانه و دانشگاه تقریباً در زمان ورود به دانشگاه قطع می‌شود و به همان میزان که دانشجویان از خانواده‌ها فاصله می‌گیرند، به اساتید نزدیک می‌شوند. به همین دلیل این جایگاه، مرجع است و بخش عمده تثبیت و تهدید ارزش‌ها در دست اعضای هیئت‌علمی بخش دیگر به برنامه‌های فرهنگی برمی‌گردد.»

دکتر طه هاشمی در ادامه خاطرنشان کرد: «برای اینکه حوزه فرهنگی به‌سرعت بتواند جایگاه خود را حفظ کند، شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی را راه‌اندازی کردیم که اولین شورای تشکیل‌شده در دوران مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی بود و به دلیل اهمیت بالای امور فرهنگی و اجتماعی، دکتر میرزاده شخصاً این شورا را اداره می‌کند.»

طرح‌های ماندگار فرهنگی

وی در ادامه به تحولات صورت گرفته در حوزه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید اشاره کرد و گفت: «منظور از یک طرح ماندگار به‌طورکلی طرح یا پیشنهادی است که آغازگر یا شتاب بخش تحول یا حرکت با نمایه‌های مشخص و غیرتکراری باشد. در همین راستا طرح‌های فرهنگی ماندگار به سه دسته «رخدادگر»، «نهادی» و «کالبدی» تقسیم‌شده‌اند.»

طه هاشمی در تشریح طرح ماندگار رخدادگر گفت: «دانشگاه مرجع است یعنی باید در لایه‌های مختلف اجتماعی اثرگذار باشد. دانشگاه اگر به‌درستی وارد این مقوله شود، می‌تواند بخش قابل‌توجهی از دغدغه‌های فرهنگی را برطرف کند.»

وی افزود: «ازجمله فعالیت‌های طرح ماندگار نهادی، راه‌اندازی شوراهای راهبردی، کارگروه توسعه زبان فارسی، کانون‌ها و نشریات در سطح واحدها است. در گذشته از تشکل‌های سیاسی فرهنگی و کانون‌ها و نشریات استقبال خوبی نمی‌شد، بنابراین این‌ها را جزو طرح‌های نهادی آوردیم و در ارزیابی تراز مدیران نیز مدنظر قرار می‌دهیم. بر همین اساس یکی از شاخص‌هایی که برای ارتقای مدیران واحدها بررسی می‌کنیم، میزان تأسیس نهادهای فرهنگی و اجتماعی در داخل دانشگاه است.»

دانشگاه محل تمرین است

طه هاشمی ادامه داد: «ما در دانشگاه به دنبال این هستیم که اگر دانشجویی می‌خواهد فعالیت کند، کار فرهنگی، اجتماعی و سیاست ورزی را یاد بگیرد و توجیه اندیشه‌های این حوزه‌ها را اساتید انجام دهند.»

معاون دانشجویی و فرهنگی با بیان اینکه دانشگاه محل تمرین است، اظهار داشت: «ما در دانشگاه نباید انتظار کار حرفه‌ای از دانشجویان داشته باشیم. درواقع دانشگاه محل تمرین است و باید اجازه خطا و اشتباه را به دانشجویان بدهیم.»

وی به اهمیت نشاط فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه اشاره کرد و افزود: «باید اجازه داد نشاط فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ایجاد شود. دانشگاهی که این نوع فعالیت‌ها در آن زنده است، توسعه پیدا می‌کند.»

طه هاشمی در خصوص طرح‌های ماندگار کالبدی گفت: «این طرح‌ها جزو طرح‌های مشترک عمرانی است که ساختن مساجد، یادبودها، خانه هنر و... را شامل می‌شود. این ساختمان‌ها باید در مکان‌هایی طراحی و ساخته شوند که در حاشیه سایت دانشگاه باشند تا افراد بیرون دانشگاه هم بتوانند از آن استفاده کنند.»

وی افزود: «تاکنون113 یادمان شهدا و مساجد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به بهره‌برداری رسیده است و حدود 40 مسجد و یادمان شهدا را در دست‌ساخت داریم. همچنین دانشگاه آزاد اسلامی بنا دارد که در حداقل 260 واحد دانشگاهی در سراسر کشور یادمان شهدای گمنام و مسجد احداث کند و در اختیار این دانشگاه‌ها قرار دهد.»

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به برگزاری 20 همایش در سال گذشته اشاره کرد و گفت: «در نظر داریم جشنواره شیخ طبرسی را هردو سال یک‌بار برگزار کنیم که طی آن، از پایان‌نامه‌های برتر که مربوط به مباحث قرآنی بوده، تجلیل به عمل خواهد آمد.»

تدوین طرح ملی اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی

وی همچنین به تدوین طرح ملی اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «کمیته‌ای متشکل از شخصیت‌های مطرح علمی و فرهنگی تشکیل داده‌ایم و در حال بررسی مسائل بداخلاقی و راه‌های مقابله با آن در رشته‌های مختلف هستیم.»

طه هاشمی افزود: «بر اساس این طرح، مسائل اخلاقی رشته‌های مختلف بررسی می‌شود. درواقع اول باید بدانیم در رشته‌هایی مانند مهندسی، ‌پزشکی و... چه مسائلی بحران ایجاد کرده است تا بتوانیم با اتخاذ راهکارهای مناسب از بروز آسیب‌ها جلوگیری کنیم. البته تاکنون هیچ دانشگاهی در جهان اسلام به این کار نپرداخته است.»

تجلیل از مفاخر و مشاهیر، از برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی

طه هاشمی با اشاره به معرفی مفاخر و مشاهیر است، توضیح داد: «تاکنون حدود 300 واحد دانشگاه آزاد اسلامی مفاخر و مشاهیر علمی، ادبی منطقه خود را معرفی کرده‌اند. درنهایت بیش از 1500 نفر از شخصیت‌های علمی و ادبی در سطح محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی توسط دانشگاه آزاد اسلامی معرفی می‌شوند.»

تأسیس کانون خانه و دانشگاه و اتاق فکر فرهنگی و دانشجویی

وی افزود: «طرح بخشنامه تأسیس کانون خانه و دانشگاه، به ایجاد ارتباط میان خانواده‌ها و دانشگاه می‌پردازد. در تهران با استفاده از اساتید، یک مرکز مشاوره در دو بخش درمان و پیشگیری طراحی خواهیم کرد تا به راهنمایی و هدایت دانشجویان بپردازد.»

دکتر طه هاشمی ادامه داد: «یکی دیگر از طرح‌های ماندگار فرهنگی، تشکیل اتاق فکر فرهنگی و دانشجویی در واحدهاست که با همکاری اعضای هیئت‌علمی در بحث علوم انسانی فعالیت خواهند کرد.»

معاون دانشجویی و فرهنگی به برگزاری مسابقات قرآن و عترت در واحد بروجرد اشاره کرد و گفت: «در این مسابقات طرحی را پیشنهاد کردیم که اساتید حافظ و قاری در رشته‌های گوناگون حوزه علوم قرآن و عترت، آیات علمی قرآنی را استخراج کنند.»

طه هاشمی به فعالیت‌های حوزه فرهنگیِ معاونت متبوع خود اشاره کرد و افزود: «راه‌اندازی بازار مشترک هنر، جایزه وحدت، جایزه شیخ شلتوت، جایزه آیت‌الله بروجردی، شرکت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب و نمایشگاه بین‌المللی قرآن، توجه به فرهنگ نماز، برگزاری اردوها، بخشنامه عفاف و حجاب و طراحی و تدوین پیوست فرهنگی ازجمله مهم‌ترین فعالیت‌های حوزه فرهنگی است.»

وی افزود: «در حوزه دانشجویی نیز فعالیت‌هایی از قبیل پیگیری وام‌های دانشجویی، خوابگاه‌ها، سلف‌سرویس‌ها، ایجاد کانون‌های هلال‌احمر، ایاب و ذهاب، وام ازدواج دانشجویی، امور مربوط به دانش‌آموختگان و... در حال انجام است.»

گفتنی است، این گردهمایی همچنان در ساختمان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، همچنان در حال برگزاری است.

. . .

پیوندها

. . .

جستجو

آمار پایگاه

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

رصد شما

IP