تبلیغات
معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) - درباره ما

منوی اصلی

حوزه معاونت فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه برگزاری و انجام فعالیت‌های فوق برنامه، جهت ارتقاء سطح كیفی و كمی فعالیت‌های دینی و فرهنگی را در دانشگاه دارد.
قابل ذكر است كه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری منحصر به قشر خاصی از دانشجویان نیست و همه عزیزان با هر نوع توانمندی و سلیقه می‌توانند در چارچوب مقررات و قوانین، به معاونت فرهنگی دست همكاری دهند.
در زیر به اهم برخی از فعالیت‌های حوزه معاونت فرهنگی اشاره می شود:

نماز جماعت:
با توجه به نقش سازنده نماز در شخصیت انسان مسلمان و به ویژه نماز جماعت و تأكید روایات بر برپایی‌ آن، نماز جماعت ظهر و عصر در نمازخانه بزرگ و شكوهمند مجتمع یادگار امام، دانشكده علوم‌انسانی و ساختمان شماره دو برگزار می‌گردد. استقبال روز افزون دانشجویان موجب مباهات و افتخار است.

شعائر اسلامی:
مهمترین وظیفه معاونت فرهنگی ، بسط و توسعه شعائر اسلامی در دانشگاه می‌باشد بر این اساس در اكثر مناسبت‌های مذهبی و ملی، مراسم برگزار می‌گردد كه به فراخور ایام تحصیلی و حضور دانشجویان این مراسم هم متفاوت می‌باشد.

زیارت عاشورا در روزهای پنجشنبه در محل نمازخانه برگزار می‌گردد و عزیزان شركت كننده پس از دعا، برای صبحانه دعوت می‌شوند.

اردوها:
اردوها و سفرهای دانشجویی، حركت بایسته‌ای است كه موجب تقویت اعتقادات دینی، روحیه جمعی، ایجاد تعاملات اجتماعی، آموزش زندگی گروهی، و كنار آمدن با اختلاف نظرها می‌شود.

برگزاری اردوهای فرهنگی مطابق دستورالعمل‌های صادره از سوی معاونت محترم فرهنگی در دستور كار معاونت فرهنگی قرار دارد و در قالب سه نوع اردو در طول سال تحصیلی اجرا می‌گردد:

اردوی توجیهی:
این اردو برای دانشجویان ورودی جدید به مدت یك روز تشكیل می‌گردد.
با توجه به این كه دانشجویان در بدو ورود مشكلات و سوالات زیادی دارند، این نشست بهترین موقعیت برای پاسخگویی به سؤوالات آن‌ها و ایجاد تعامل فرهنگی دانشجو و دانشگاه می‌باشد و از آن‌جایی كه در برپایی این اردو از دانشجویان علاقه‌مند سال‌های قبل استفاده می‌شود، زمینه مناسبی برای ایجاد ارتباط صمیمی بین آن‌ها می‌باشد و اغلب، زمینه همكاری آن‌ها را برای فعالیت‌های فرهنگی بوجود می‌آورد.

اردوهای زیارتی- سیاحتی:
شیفتگی دانشجویان برای شركت در سفرهای جمعی و به ویژه استقبال آنان از سفرهای زیارتی - سیاحتی و نیز فوائد فراوان این اردوها، موجب گردیده تا هر ساله اردوهای مختلفی تدارك دیده شود.
این اردوها به طور مرتب برگزار می‌گردد و دانشگاه حداقل 40% هزینه آن را پرداخت می‌نماید.
در هر سال تحصیلی چندین اردوی مشهد مقدس و قم و جمكران، کاشان، امام‌زاده داوود و ... پس از اعلام عمومی و ثبت‌نام دانشجویان انجام می‌شود.

عمره مفرده دانشجویی:
با توجه به نقش عبادی و سیاسی سفر به اماكن مقدس، در خودسازی جوانان و اثرات مطلوب فرهنگی آن، این برنامه در دستور كار این حوزه قرار گرفته است. هر سال با اعلام سهمیه و دستورالعمل از جانب معاونت محترم فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، سیل مشتاقان زیارت خانه خدا و حرم نبوی به سمت معاونت فرهنگی جهت ثبت نام سرازیر می‌گردد. ثبت‌نام معمولاً در مهر و آبان ماه هر سال از متقاضیان انجام می‌شود و پس از قرعه‌كشی و برگزاری كلاس‌های توجیهی و برنامه‌های مقدماتی، منتخبین در فصل بهار به این سفر معنوی اعزام می‌شوند.

بازدیدها:
بازدید از نمایشگاه‌ها، نمایشنامه‌ها، فیلم‌ها و ... مجموعاً مراكزی كه برنامه‌های فرهنگی- هنری در سطح شهر تهران برگزار می‌نمایند و به تشخیص مسؤولین یا پیشنهاد دانشجویان مفید تشخیص داده شود، یكی از برنامه‌های فرهنگی است كه تا به حال اجرا گردیده است.

مسابقات فرهنگی - هنری:
جهت شكوفایی فعالیت‌های هنری و به منظور ابلاغ پیام‌های فرهنگی، هر ساله مسابقات فرهنگی هنری كه مجموعه دستاوردهای دانشجویان در طول سال می‌باشد برگزار می‌گردد محور اصلی این برنامه‌ها ابلاغ مفاهیم قرآنی و نماز می‌باشد. آثار هنری در سه مرحله واحد، منطقه و سراسری مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در مرحله واحد آثار پس از جمع‌آوری در نمایشگاهی در معرض دید دانشجویان قرار گرفته و به نفرات برتر هدایایی تعلق می‌گیرد و آثار برتر به مرحله منطقه و پس از انتخاب به مرحله سراسری راه پیدا می‌كند. علاوه بر آن در طول سال تحصیلی مسابقات متعدد كتابخوانی به مناسبت‌های مختلف برگزار شده و جوایز نفیسی تقدیم دانشجویان می‌شود.

بروشورهای فرهنگی
تهیه بروشورهایی حاوی نکات اخلاقی و فرهنگی در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی همچون اعیاد و وفیات از برنامه‌ها و سرفصل‌های کاری این معاونت می‌باشد که در هر مناسبت با تهیه بروشور مربوطه و توزیع میان دانشجویان با استقبالی چشمگیر و شایان توجه مواجه شده است.

کلاسهای فوق برنامه:
از دیگر برنامه‌های معاونت فرهنگی می‌توان به تشکیل کلاس‌های فوق برنامه در رشته‌های حفظ قرآن کریم، تجوید و قرائت قرآن مجید، مولانا شناسی و خوشنویسی، طراحی، تواشیح و همخوانی اشاره نمود که در برپایی این کلاس‌ها از وجود استادان برجسته داخل و خارج از دانشگاه استفاده می‌شود.

نشریات دانشجویی:
یكی از جایگاه‌هایی كه دانشجویان می‌توانند به تبادل افكار و آرا خود بپردازند، نشریات دانشجویی می‌باشد و خوشبختانه در واحد شهرری هر ساله شاهد رشد و شكوفایی مثبت این فعالیت ‌دانشجویی هستیم. تمامی دانشجویان علاقمند می‌توانند با دریافت مجوز از طریق معاونت فرهنگی واحد، نشریه مورد علاقه خود را منتشر نمایند.

پیوندها

. . .

جستجو

آمار پایگاه

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

رصد شما

IP